Nauka angielskiego dla dzieci – jak dobra zabawa!

Bez angielskiego ani rusz – do tego chyba raczej nikogo nie trzeba już przekonywać. Mamy jednak świadomość, że wkuwanie gramatyki w szkolnej ławce nie zapewni maluchowi swobody w porozumiewaniu się obcym językiem. Ponadto dwie krótkie lekcje tygodniowo w „rozbrykanej” klasie, to jednak za mało. Pozostają zatem prywatne lekcje, dodatkowe zajęcia w grupach lub systematyczna praca w domu.

Domowe sposoby na oswajanie z językiem obcym

Ważnym elementem nauki angielskiego jest regularny i niewymuszony kontakt z językiem. To zadanie dla rodziców. Możecie wspólnie oglądać bajki, słuchać piosenek czy grać w różnego rodzaju gry z użycie angielskich słówek. Nie przejmuj się, jeśli Twój poziom zaawansowania nie jest duży. Możesz razem z dzieckiem uczyć się od początku! Pamiętaj jednak, że dzieci nie są w stanie skupić się przez długi czas. Największe postępy maluch zrobi wtedy, kiedy praca w domu będzie szła w parze z odpowiednim kursem języka angielskiego dla dzieci.

Jak wybrać dobry kurs językowy dla malucha?

Przede wszystkim dowiedz się, czy nauczyciele mają doświadczenie w pracy z małymi dziećmi – dobry kontakt z lektorem to podstawa. Warto również sprawdzić, czy miejsce nauki jest dostosowane dla małych dzieci, czy sala jest czysta, a przestrzeń przyjazna maluchom. No i najważniejsze – zapytaj o metodę nauczania języka. To bardzo ważne, ponieważ małe dzieci należy uczyć zupełnie inaczej niż dorosłych!

Nauka przez zabawę

Małym dzieciom trudno jest skupić się przez ponad godzinę intensywnych zajęć. Nawet, jeśli program kursu językowego wyda Ci się bogaty i imponujący, weź pod uwagę sposób nauczania. Dzieci siedzące w ławkach szybko się nudzą i potrafią skutecznie okazać swoje zniecierpliwienie. W takich warunkach trudno jest zapamiętywać słówka i zwroty, a ciężar nauki spada wówczas na rodziców, którzy muszą nadrobić z dzieckiem materiał w domu. Wysokie wymagania często zniechęcają maluchy do nauki, a to pierwszy krok by zniechęciły się do języka obcego na długie lata. Dlatego warto zapewnić im takie warunki, by przyswajały materiał z przyjemnością. Aby człowiek mógł trwale zapamiętywać wiedzę, muszą uczestniczyć w tym pewnego rodzaju emocje. Właśnie dlatego zabawa jest idealnym narzędziem do uczenia się – wywołuje wiele emocji, i nikt nie musi niczego ćwiczyć, utrwalać ani specjalnie trenować. Informacje przekazywane są w lekkiej i przyjaznej formie, maluchy z chęcią słuchają i równie chętnie angażują się do współpracy, używając przy zwrotów w języku obcym.

Jeśli chcesz by Twoje dziecko uczyło się angielskiego z przyjemnością i zaangażowaniem, postaraj się zapisać go na odpowiednie lekcje w przyjaznej atmosferze. Jeśli dołożysz do tego własne starania w warunkach domowych, na efekty nie trzeba będzie długo czekać! Nawet, jeśli maluch nie nauczy się od razu porozumiewać po angielsku, to z pewnością polubi go na tyle, by w przyszłości z chęcią rozwijał swoją wiedzę.